Vivicitta ponovo u Sarajevu, utrka zakazana za 3. april

medunarodna-gradska-atletska-trka-vivicitta-sportski-savez-ks20446

Jedna od najmasovnijih evropskih utrka Vivicitta, pokrenuta pod pokroviteljstvom UISP (Unione Italiana Sport per tutti) iz Italije, biće održana 3. aprila u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Obzirom na okolnosti pandemije utrka nije održana prethodne dvije godine, a sada se ponovo vraća na sarajevske ulice. Tehnički organizator događaja je Sportski savez Kantona Sarajevo, uz podršku Ministarstva kulture i sporta KS, a Vivicitta 2022 će se održati 3. aprila sa početkom u 10:30 sati, dok je pozdravni govor ministra kulture i sporta Kantona Sarajevo Samira Avdića planiran za 10 sati i 15 minuta.

Utrka se odvija po ruti: Start – Veliki park (preko puta BBI Centra) – skreće se kod Addiko banke i nastavlja se ulicom Branislava Đurđeva – trka se nastavlja ulicom Musala – Obala Kulina bana – do Vijećnice (okretište kroz ulicu Brodac, ulica prije Vijećnice – vraća se ulicama Mula Mustafe Bašeskije – Maršala Tita do Velikog parka.

Bitno je istaći da Vivicitta 2022 ima oficijelnu utrku u dužini od 10 km (tri kruga) i rekreativnu u dužini od 3,33 km. Trkači će biti podijeljeni u šest kategorija, takmičari, osnovne škole, srednje škole, fakulteti, rekreativci i veterani.

• Prijave se mogu izvršiti putem maila vivicitta@sportskisavezks.ba ili u prostorijama Sportskog saveza KS, Obala Kulina bana 1 (zgrada Doma sindikata na Skenderiji) po simboličnoj cijeni od 10 KM. Svi učesnici dobit će majice i osvježenje, dok će najuspješniji dobiti posebne nagrade sponzora.

U prijavi je potrebno navesti:

• Ime prezime
  • Kategorija – izabrati jedno (takmičar/ka, osnovna škola, srednja škola, fakultet, rekreativac/ka, veteran/ka)
  • Godište

Dodatne informacije mogu se dobiti na broj telefona 033/558-690 ili lično svakim radnim danom od 08:00 do 15:00

Vivicitta je međunarodna utrka masovnog karaktera koja koristi trčanje kao alat za promociju humanih prava i vrijednosti. Trka nije samo lokalnog nego i regionalnog karaktera, obzirom da svake godine na ovoj trci u Sarajevu učešće uzmu i atletičari iz zemalja u regionu kao i predstavnici međunarodnih institucija koje egzistiraju u Kantonu Sarajevo. U Sarajevu se ova trka održala prvi put 1995. godine, kada su građani, djeca i atletičari trčali u podrumskom prostoru, ispod platoa Skenderije, a ovu trku u Sarajevo donio je naš proslavljeni atletičar, Islam Džugum.

Sportski savez Kantona Sarajevo na novoj adresi

Sportski savez Kantona Sarajevo obavještava sportsku javnost i učesnike sportskog sistema Kantona Sarajevo da su nove prostorije saveza u Privrednom gradu Skenderija, adresa Terezija bb.

Radno vrijeme saveza je radnim danom od 8 do 16 sati.

Vivicitta 2022 održana u Sarajevu, trčalo nekoliko stotina učesnika

Utrka Vivicitta, koja koristi trčanje kao alat za promociju humanih prava i vrijednosti, održana je jutros u Sarajevu nakon dvogodišnje pauze uzrokovane pandemijom.

Manifestaciju je organizovao Sportski savez Kantona Sarajevo uz podršku Ministarstva kulture i sporta KS, a generalni organizator je UISP (Unione Italiana Sport per tutti) iz Italije. Utrku je zvanično otvorio ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Samir Avdić koji je učesnicima poželio puno sreće uz poruke mira, kako i glasi ovogodišnji slogan utrke.

Najbolji rezultat u zvaničnoj utrci ostvario je Samir Halilović, drugo mjesto zauzeo je Alen Memić, dok je trećeplasirani bio Jasmin Pajević. Kod žena najbrža je bila Alma Hrnjić, drugoplasirana je bila Amela Trožić, a treće mjesto je zauzela Irma Kristić.

Trkači su bili podijeljeni u šest kategorija, a osim navedenih takmičara, trčali su učenici osnovnih i srednjih škola, fakulteta, rekreativci i veterani.

U kategoriji osnovnih škola prva tri mjesta kod dječaka osvojili su Hanan Katana, Dogoja Ahmed i Sergej Vražalica. Najbrža djevojčica bila je Nadža Bejdić, drugoplasirana je bila Laura Kujačić, a treće mjesto osvojila je Ema Hodžić.

Adnan Efendić osvojio je prvo mjesto u kategoriji srednjih škola, Dino Halilović bio je drugi, dok je trećeplasirani bio Harun Delalić. Kod djevojaka u kategoriji srednjih škola Meldina Osmanović je zauzela prvo mjesto, dok su Nejra Sipović i Hana Hajdarpašić osvojile drugo i treće mjesto.

Studenti fakulteta sporta i tjelesnog odgoja osvojili su prva tri mjesta u kategoriji muškaraca, a to su Adi Čizmo, Ismar Merdžić i Nedim Lepenica. Kod djevojaka najbrža je bila Emina Begić sa Elektrotehničkog fakulteta.

Kod veterana najbolji rezultat ostvario je Esad Lizde, drugi je bio Haso Hubijar, dok je Kukuruzović Hazim zauzeo treće mjesto. Najbrža veteranka bila je Bojana Đurđević.

Na utrci je učestvovalo nekoliko stotina takmičara, a nagrade najboljima dijelili su ministar kulture i sporta KS Samir Avdić, predsjednik Sportskog saveza Kantona Sarajevo, Samir Šarić, i predstavnici sponzora.