Vlada Kantona Sarajevo nagradila Lanu Pudar sa 30.000 KM

Vlada Kantona Sarajevo i Lana Pudar

Vlada Kantona Sarajevo donijela je odluku da izdvoji 30.000 KM kao nagradu za izuzetne uspjehe mlade bosanskohercegovačke plivačice Lane Pudar.

Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto i ministri u Vladi ugostili su danas 15-godišnju plivačicu koja je nedavno na Svjetskom prvenstvu održanom u Abu Dabiju, u disciplini 200 metara delfin, osvojila bronzanu medalju.

Ministar kulture i sporta KS Samir Avdić istakao je ovom prilikom da resorno ministarstvo i Vlada KS pokazuju visok nivo empatije i odgovornosti prema onome što radi ne samo Lana, nego i svi ostali vrhunski bh. sportisti.

“Ovo je poseban dan za sve nas i izuzetna je čast biti u društvu naše Lane i njenih trenera Alene Ćemalović i Damira Đedovića. Ovo je definitivno bila godina plivačkog sporta. Institucionalna podrška sportskim uspjesima, kako Ministarstva kulture i sporta KS, tako i cijele Vlade KS, neće izostati ni naredne godine”, rekao je ministar Avdić, koji je sa premijerom i ministrima čestitao Lani i njenim trenerima na velikom uspjehu.

Ministar Avdić dodao je da je danas na Olimpijskom bazenu Otoka obilježen i zapažen rezultat 14-godišnje plivačice Iman Avdić, koja je na prvenstvu nastupila u disciplinama 400 metara mješovito, 400 metara slobodno i 200 metara mješovito.

“Od srca upućujem čestitke Iman i njenom treneru Evelinu Avdiću na svim postignutim rezutatima, posebno zbog činjenice da je i ova godina, kao i prethodna, bila izuzetno teška, pandemijska. Kada jedna 14-godišnjakinja ispliva četiri A norme, mislim da to pokazuje da ima svijetlu budućnost. Naša podrška neće izostati”, rekao je ministar Avdić.

Sportski savez Kantona Sarajevo na novoj adresi

Sportski savez Kantona Sarajevo obavještava sportsku javnost i učesnike sportskog sistema Kantona Sarajevo da su nove prostorije saveza u Privrednom gradu Skenderija, adresa Terezija bb.

Radno vrijeme saveza je radnim danom od 8 do 16 sati.

Vivicitta 2022 održana u Sarajevu, trčalo nekoliko stotina učesnika

Utrka Vivicitta, koja koristi trčanje kao alat za promociju humanih prava i vrijednosti, održana je jutros u Sarajevu nakon dvogodišnje pauze uzrokovane pandemijom.

Manifestaciju je organizovao Sportski savez Kantona Sarajevo uz podršku Ministarstva kulture i sporta KS, a generalni organizator je UISP (Unione Italiana Sport per tutti) iz Italije. Utrku je zvanično otvorio ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Samir Avdić koji je učesnicima poželio puno sreće uz poruke mira, kako i glasi ovogodišnji slogan utrke.

Najbolji rezultat u zvaničnoj utrci ostvario je Samir Halilović, drugo mjesto zauzeo je Alen Memić, dok je trećeplasirani bio Jasmin Pajević. Kod žena najbrža je bila Alma Hrnjić, drugoplasirana je bila Amela Trožić, a treće mjesto je zauzela Irma Kristić.

Trkači su bili podijeljeni u šest kategorija, a osim navedenih takmičara, trčali su učenici osnovnih i srednjih škola, fakulteta, rekreativci i veterani.

U kategoriji osnovnih škola prva tri mjesta kod dječaka osvojili su Hanan Katana, Dogoja Ahmed i Sergej Vražalica. Najbrža djevojčica bila je Nadža Bejdić, drugoplasirana je bila Laura Kujačić, a treće mjesto osvojila je Ema Hodžić.

Adnan Efendić osvojio je prvo mjesto u kategoriji srednjih škola, Dino Halilović bio je drugi, dok je trećeplasirani bio Harun Delalić. Kod djevojaka u kategoriji srednjih škola Meldina Osmanović je zauzela prvo mjesto, dok su Nejra Sipović i Hana Hajdarpašić osvojile drugo i treće mjesto.

Studenti fakulteta sporta i tjelesnog odgoja osvojili su prva tri mjesta u kategoriji muškaraca, a to su Adi Čizmo, Ismar Merdžić i Nedim Lepenica. Kod djevojaka najbrža je bila Emina Begić sa Elektrotehničkog fakulteta.

Kod veterana najbolji rezultat ostvario je Esad Lizde, drugi je bio Haso Hubijar, dok je Kukuruzović Hazim zauzeo treće mjesto. Najbrža veteranka bila je Bojana Đurđević.

Na utrci je učestvovalo nekoliko stotina takmičara, a nagrade najboljima dijelili su ministar kulture i sporta KS Samir Avdić, predsjednik Sportskog saveza Kantona Sarajevo, Samir Šarić, i predstavnici sponzora.